9 eset, amikor nagy hasznát vehetjük egy geodétának

Ki-kicsoda az építkezések világában? I. rész

Egy építkezés hasonlóan nagy falat, mint egy vállakozás indítása, üzemeltetése. Gondoljunk bele, mire mennénk, ha nem lenne könyvelőnk vagy szakmánktól függően partnereink, alvállakozóink?
Rengeteg terhet vehetünk le saját vállunkról, ha tisztában vagyunk vele, milyen esetben kihez fordulhatunk. 

Sokan nem tudják, hogy a geodéta mivel foglalkozik pontosan és hogy, milyen szerepe van egy építkezésen. Erről a misztikusan hangzó foglalkozásról rántjuk most le a leplet és járjuk körbe, hogy ki ő, mit csinál pontosan és mikor van rá szükségünk. 

geodéta


A geodéta földmérőt jelent, ő az, aki az építési területet feltérképezi digitális eszközök segítségével, a telek építési adottságait nézi és telekhatár méréseket elvégzi. Megrendelői egyaránt cégek és magánszemélyek is lehetnek.

Mikor válik hasznunkra a munkája?

  1. Nagy értékű ingatlan vásárlásakor
    Ilyenkor érdemes ellenőrizni, hogy a telekhatárok valóban a tulajdoni lapban foglaltak szerint helyezkednek el és ebben segítségünkre lehet egy földmérő.
  2. Építkezést megelőző földméréskor
    Egy tervezési alaptérkép nagyban segíthet, hogy az építendő ház a legmegfelelőbb helyen legyen, nem csak jogi, hanem lakhatási szempontból is. Továbbá ez a dokumentum tudja segíteni az építész, úttervező, közműtervező és kertépítők munkáját is.
  3. A kivitelezés előtt
    Az épület kitűzése a telken bejelentési kötelezettséggel rendelkezik az adott Önkormányzat felé. Ilyenkor javasolt az épület falait és alapját kitűzni, melyet az Önkormányzat akár meg is tekinthet a helyszínen. 
  4. Építkezés befejezésekor
    Épületfeltüntetési vázrajz megalkotásához szükséges ez a fajta szaktudás. Ez az egyik dokumentum, ami majd bekerül a földhivatalnál jegyzett adatok közé a Használatbavételi engedély elnyerése után.
  5. Épületek bontásakor
    Egy adott épület bontása sokszor legalább annyira dokumentáció igényes, mint maga az építtetés. Ebben a jogi útvesztőben szintén támaszkodhatuk geodéta segítségére.
  6. Telekmegosztás esetén
    Szintén a fent említett szakemberrel kell egyeztetnünk abban az esetben, ha egy adott telek részt kettő vagy akár több egységre szeretnénk osztani.
  7. Telekösszevonásnál
    Az előbbi pontunk ellenpórusa, amikor nem osztozkodni, hanem egyesíteni szeretnénk az adott területeket. 
  8. Telekcsoport-újraosztásnál
    Elképzelhető, hogy birtokunkban van egy telekcsoport, melynek a felosztása nem éppen a legpraktikusabb. A jobb használhatóságért érdemes újra felosztani a telket kedvezőbb elosztásúra.
  9. Szintvonalas helyszínrajz készítésekor
    A földmérő munkája hasznos lehet továbbá akkor is, ha építési telkünk nem sík, hanem a földrajzi adottságai miatt a házépítés nagyobb kihívást jelent. Méréseivel segíti a választott építészünket, így álmaink és lehetőségeink összehangolása a terepviszonyok maximális figyelembevételével történik.

Fontos megjegyezni, hogy a fent említett tevékenységek mind ingatlanrendezői engedélyhez kötött munkák és jogszabály írja elő, hogy ezt csak minősített földmérő végezheti. Így tehát érdemes velük idejében felvenni a kapcsolatot, hogy ne emiatt csússzanak a munkálatok.

Hamarosan folytatjuk bejegyzés sorozatunk és ismét egy szokatlan hivatásról rántjuk le a leplet!

AJÁNLATKÉRÉS NÉHÁNY  KATTINTÁSSAL?

Itt megteheti!

Szeretne elsőként értesülni legújabb ajánlatainkról, híreinkről? Íratkozzon fel hírlevelünkre!