Épületek hőszigetelése

Az épületek hőszigetelése nem mindig kapott ekkora hangsúlyt, mint most. Először akkor került igazán előtérbe, amikor a fűtőanyagok ára az 1973-as olajár robbanás következtében megnövekedett. Ezután fontos szempont lett, hogy minél kevesebb erőforrás felhasználásával legyünk képesek fenntartani az lakóépületek belső komfortérzetét.

Általános értelemben a hőszigetelés két különböző hőmérsékletű tér közötti hőáramlás gátlását jelenti. Ez télen a meleg kiáramlásának megakadályozását, nyáron pedig a külső meleg beáramlásának akadályozását jelenti, ezzel egy viszonylag állandó hőmérséklet fenntartását segítve elő.

Megfelelő hőszigetelés hiányában az épületek hővesztesége jelentős lehet, ami a benne lakókra komoly anyagi terhet ró, hogy fenn tudják tartani a belső hőmérsékletet például télen.

Emellett nagyon fontos a jól szigetelő nyílászáró is, mely nem megfelelő szigetelő képesség mellett 40-50%-os hőveszteséget is eredményezhet!

Általánosságban a hő a következő arányban távozik az épület egyes részein:

  • 30–40% a falakon keresztül
  • 20–30% a tetőn keresztül
  • 15–25% az ablakokon át
  • 10–15% a padlón, födémen keresztül


A gyártók a kísérletek során rájöttek, hogy a levegőnek van a legjobb szigetelő képessége, de a probléma, hogy ezzel nem tudjuk „bevonni” az épületet.

Ennek megoldása, hogy alacsony sűrűségű anyagokat kell használnunk. Az alábbiak a legelterjedtebb hőszigetelő anyagok.

Üveggyapot

Jó hang és hőszigetelő, valamint erősen tűzálló anyag. Emellett könnyen alakítható, nem terheli a szigetelendő felületet és olcsó, így az egyik legkeresettebb szigetelő anyag, melyet főleg belső, azon belül is tetőtéri szigetelésre használnak.

Extrudált polisztirol hablemez (XPS)

Az XPS zárt cellás lesz a gyártás során, ami miatt nagyon alacsony a vízfelvevő képessége. Ezen tulajdonsága miatt az épületek azon részén érdemes alkalmazni, melyek nedvességnek, víznek vannak kitéve, például lábazaton, fordított rétegrendű lapostetőn vagy zöldtetőn.

Az XPS általában rózsaszínre színezik, hogy könnyen megkülönböztethető legyen az EPS-től.

Expandált polisztirol hablemez (EPS)

Az EPS fehér színű, itt magába az anyagba zárják a levegőt. Az EPS-t legtöbben Hungarocell néven ismerik, amely valójában egy márkanév, ami a köznyelvben az EPS szigetelőanyagra ragadt.

Poliuretán hab (PUR hab)

A PUR hab két folyékony anyag összekeverése során keletkező, habszerű műanyag. Az építőiparban széles körben alkalmazzák, főleg szendvicspanelek összeillesztésére és a közöttük lévő rész kitöltésére, mely átengedheti a hőt. Emellett legalább ilyen gyakorisággal használják nyílászárók szigetelésére, itt a szigetelt fal és a nyílászáró közti rés szigetelésére használják.

Grafitos EPS

Előnye a hagyományos EPS-hez képest, hogy anyagi összetétele miatt jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a hagyományos EPS. Emiatt kisebb térfogatú táblák felhelyezése is elegendő ugyanannak a szigetelő hatásnak az eléréséhez.

KIHAGYHATATLAN AJÁNLAT!

Látta már hőszigetelő csomagjainkat?

Szeretne elsőként értesülni legújabb ajánlatainkról? Íratkozzon fel hírlevelünkre!