Amit a hidegburkolásról tudni érdemes

Először is tisztázzuk mi tartozik a hidegburkolás, és mi a melegburkolás kategóriájába. Ez előbbi gyűjtőnév alá tartozik a csempe, kő, járólap, stb., utóbbi a szőnyegpadló, PVC, parketta, parafa, műgyanta.

Sok új anyag és technika rohamos megjelenése generálta a kőműves szakmából kiválás, a megfelelő oktatás és folyamatos továbbképzés igényét.

Amennyiben hosszú távon tervezünk, megfontoltan válasszunk szakembert!

Néhány általános terület, ahol alkalmazhatjuk ezt a fajta burkolást: konyha, vizesblokkok, nappali, folyosók, lépcsők, esetleg hálószoba, közforgalmú terek. Előnye, hogy jól összeegyeztethető a padlófűtéssel. A fal- és padlófelületek legfontosabb tulajdonsága, hogy képes legyen ellenállni a használatból eredő igénybevételnek, mint például a hő-, nedvesség- és mechanikai hatásoknak. A vizes helyiségekbe és konyhába érdemes csúszásmentes, érdes felületű burkolatot választani. 5 osztályt különböztetünk meg R9-R13 megjelöléssel, ahol R9 a legkevésbé, R 13 pedig a legerőteljesebben (legjobban) csúszásmentes burkolólapok jellemzője.

Ajánlott burkolatkiosztási tervet készíteni, ami a lapok elhelyezkedését határozza meg a burkolandó felületen, és ebben határozzuk meg a fuga szélességét is.  A kerámiák minőségét az alábbiak határozzák meg: szabályosság, tartósság, karbantarthatóság, biztonság. Szigetelő tulajdonsága megakadályozza a zaj- és hő terjedését a burkolandó felületen. Vízállóság tekintetében a kerámia burkolat önmagában nem garantálja a felület vízzáróságát, átszivároghat rajta a víz. Ha szükséges, vízszigeteléssel lehet áthidalni a problémát, kenhető vagy lemezes vízszigetelő elemekkel. Az egybefüggő, vízzáró anyagból készült réteg megakadályozza a vízszivárgást, lehet pára- vagy nem páraáteresztő képességű.

A tervezésnél és anyagválasztásnál figyelembe kell venni a gyártó ajánlását!

Általánosságban az alábbi anyagokra lesz szükségünk: kerámialap, ragasztók, helyszíni keverésű ágyazóhabarcsok, fugázóanyagok, rugalmas hézagkitöltők, esztrichek, aljzatkiegyenlítők, vakolatok, beton, alapozók, pórusbeton falazóelemek, gipszkarton lemezek, kenhető (folyékony) vízszigetelő anyagok, lemezes vízszigetelő anyagok, építőlemezek, előregyártott dilatációs profilok.

Ezeknek az anyagoknak a fele nem mond semmit?A másik fele is csak hallomásból ismerős? 

Ezzel nincs egyedül, ezért részletezzük az alábbiakban: 

Helyszíni keverésű ágyazóhabarcsok: Cement, mész, kötőanyag, adalékanyag, adalékszer és víz az összetevői. Az ágyazat kialakítására használják. A rétegvastagságot padlóburkolatnál 4 és 10 cm között kell meghatározni.
Esztrichek: Cementhabarcs vagy kalcium-szulfát alapú aljzatképző réteg. Használható köztes vagy szigetelő rétegen is,  megfelelő alátámasztást biztosít a csempeburkolatnak, erősítést és teher elosztást biztosít, az előre meghatározott szint elérésére kiegyenlítő rétegként használhat önterülő esztrichet, amely szerkezetéből adódóan saját súlyától vízszintes, tükör símaságú felületet képez. Más aljzathoz képest rövidebb a bedolgozási ideje.
Alapozó: Folyékony anyag, vékony rétegben előkészíti a felületet. Javítja az alapfelület és ragasztóhabarcs közötti tapadást, korlátozza az aljzatból a nedvesség áramlását a burkolat felé.
Kenhető (folyékony) vízszigetelő anyagok:  Lehet cement alapú, műgyanta alapú, rendelkezhet repedésáthidaló képességgel alacsony vagy magas hőmérsékleten, vagy tud klóros vízzel szemben ellenálló lenni.
Lemezes vízszigetelő anyagok: Célja lehet a párazárás, vízelvezetés, vízszigetelés, teherelosztás. Speciális szövettel vagy egyéb anyagokkal is összeilleszthetőek, formára alakíthatóak, ragasztóval rögzíthetőek.
Előregyártott építőlemezek: Lehetnek cement vagy szálcement lemezek, beltéren, kültéren vagy nedves közegben is alkalmazhatóak. Általában tűzálló.
A polisztirol lemezek cement kéreggel erősített vagy polimeres bevonattal is elérhetőek, méretpontosak, ezért ragasztóval is burkolhat vele. Lehetnek önhordóak, vagy fa, fém, vagy egyéb hordozófelületre is rögzíthetőek.
Háromféle gyártással készülhetnek fapanelek is: ragasztott faaprítékból farostlemez vagy pozdorja, cement vagy gyantaalapú kötőanyaggal erősített préselt farostok köznyelven MDF lap, több réteg falemez ragasztásával rétegelt lemez.
Előregyártott dilatációs profilok: A burkolási mód határozza meg hogy habarcságyas vagy ragasztott, fém vagy műanyag kihorgonyzó elemek közötti légkamrákból állnak, ami összenyomható anyagból készült elemek kötnek össze mechanikai illesztéssel.
Profilok:  Funkciója, hogy védi a burkolatok széleit, vagy díszítenek a burkolóanyagok esztétikus összeillesztésénél. Kültéri használatnál a vízvető profilok vízelvezető vagy védő funkciót is betöltenek.

A tervezési szempontok: 

  • Az alapfelületre vonatkozó előírások
  • A kerámialapok  kiválasztása (a tervező és a megrendelő között egyeztetni kell, hogy milyen tulajdonságoknak feleljen meg a kerámia) 
  • burkolatkiosztási terv előírásai
  • lejtésre és különálló pontok előírásai
  • mozgási hézagok 
  • fugaméret és anyaga
  • burkolási technika (ragasztási technika, ágyazóhabarcs meghatározása)

A rendeltetési hely meghatározása:

  • padló: vízszintes vagy ferde “járható”(gyalogos vagy járműforgalom)  felület
    fal: függőleges vagy ferde ˇ”nem járható” felület
    mennyezet: mennyezetek, boltívek
  • kültéri vagy beltéri 
  • helyiség típusa: lakossági vagy köztéri 
  • használata: lakosssági, kereskedelmi, ipari 
  • tevékenység meghatározása (víz, vegyi és egyéb anyagok folyamatos jelenléte, higiénia és csúszásmentesség meghatározása) 

Alapfelület követelményei például:

  • vakolás után 28 napnak kell eltelnie legalább ( mérettartás miatt)
  • falfűtésnél legyen előzetesen egyszer szabályozottan felfűtve és lehűtve
  • ha a fogadó felület szerkezeti beton, legyen legalább 3-6 hónapos, ragasztó és burkolólap méretétől függően ( mérettartás miatt)
  • ha padló fűtés van, legyen a cső felett cementesztrich esetén legalább 45 mm, kalcium-szulfát esztrich esetén 35 mm vastagságú. A sikeres próbafűtést követő egy héten belül ajánlott leburkolni. Általánosságban, csak az alakváltoztatásra képes ragasztó alkalmas fűtött aljzaton történő burkolásra. 
  • legyenek dilatációk kialakítva 
  • kültéren a választórétegre vagy hőszigetelésre kerülő esztrichek fogadófelületét min. 2% lejtéssel kell kialakítani
  • a zsugorodás miatt keletkezett repedéseket ki kell javítani, miután meggyőződött róla, hogy a zsugorodás befejeződött. 
  • az esztrich felszínén és a teljes rétegvastagságban meg kell győzödni róla, hogy megfelelően tömör-e. Egyszerű gyakorlati példával lehet ellenőrizni: kalapáccsal ütést mérünk rá, ennek nem maradhat nyoma illetve nem keletkezhet morzsalék. 
  • különösen nagy terhelésnek kitett burkolatoknál legfőképpen, szilárdnak és biztonságosnak kell lennie az alapfelületnek. Szilárdulás után az esztrich felületi keménysége romolhat a bedolgozáskor túlzott mértékben végzett tárcsás símítás vagy túlzott keverővíz hozzáadása miatt. De a felületen található szennyeződések is okozhatják. 

Minden esetben követni kell a gyártó utasításait! 

Most részletezzünk néhány speciális felhasználási helyet:

Padló összefolyók:
Olyan padlóknál, ahol rendszeresen víz éri a felületet (zuhanyozók, öltözők, ipari létesítmények és magas páratartalom esetén fennáll a penész kialakulásának kockázata), a vízelvezetést padló összefolyó biztosítja. Kialakításakor figyelni kell a lejtésre is, ami minimum 2%-nak kell lennie, de ezt befolyásolják a burkolt felület tulajdonságai is.

Lépcsők:
Speciális kerámia elemekkel vagy előre gyártott profilokkal vagy csúszásmentesítő sávokkal kell kialakítani funkciótól függően.


Erkélyek és teraszok:
A burkolatot vízszigetelt aljzaton lehet kialakítani: az esztrich fölött (kent vízszigetelő anyaggal) és/vagy az esztrich alatt (vízszigetelő lemezzel). Amennyiben csak az esztrich alá kerül vízszigetelő réteg, az előírás szerint szivárgóréteget kell kialakítani. A szivárgó réteg hiányában az eső- vagy csapadékvíz bejuthat a burkolati rétegekbe, a vízzáró réteg elzárja az víz útját, de az nem tud távozni onnan. A 90%-os telítettségű ragasztóágyazat garantálja a kerámiaburkolat tartósságát. Ehhez speciális anyagokat (a gyártó előírásai szerint), illetve technikákat írnak elő, mint pl.: kétoldalas kenéses burkolási módszer. A kültéri burkolat felületén, szélén  összegyűlhet pangó víz, ami beszivárog az aljzaba és csökkenti az élettartamát. Speciális vízelvezető profilok karbantartás nélkül hatékony védelmet gyújt a burkolat szegélyeinek és homlokfelületeinek.


Saválló padlók:
Olyan ipari környezetben találhatók, ahol előre láthatóan tartósan, agresszív vegyi anyagokkal fognak érintkezni (pl.: vegyipar, élelmiszeripar, sajtgyártás stb.) A ragasztóanyagok és a fugák esetében elsősorban
reaktív gyanta alapú (általában epoxigyanta) anyagok választására törekedjünk. Mivel van kockázata annak, hogy az agresszív vegyi anyagok a fugán keresztül elérik a ragasztóréteget, ezért mérlegelni kell vegyileg ellenálló (reaktív gyanta) ragasztó használatát. A ragasztóréteg tömörségének (90%-os fedettségű ragasztóágyazat) biztosítása érdekében, a kétoldalai kenéses burkolási módszer szerepel az előírásban.

Fűtött padlók:
A fűtött aljzatra kerülő kerámiaburkolatokat meg kell tervezni, szem előtt tartva a fűtőrendszer gyártójának leírásait és utasításait, különös tekintettel az aljzat mechanikai tulajdonságaira – a ponthegesztett háló fektetésére- és az aljzatdilatációkra vonatkozóan. Nem csak a tartósság, hanem a rendszer fűtőfunkciója miatt is előírt a kétoldalas kenés, amely tömör ragasztóréteget (teljes beágyazódást) biztosít.

Medencék:
A medencék tervezésekor figyelembe kell venni a különböző mértékű mechanikai- hő- és páraterhelést, valamint a vegyi igénybevételt, a vízzel való érintkezést (a téli időszakban is), valamint a kötelezően alkalmazott vízkezelési beavatkozások mértékét. A megfelelő vízszigetelésekről gondoskodni kell.

Homlokzatok:
Kültéri burkolt falak, melyeknek nagy a függőleges kiterjedése. A burkolat leválásának nagy a kockázata, ezért A 90%-os telítettségű ragasztóágyazat biztosítása követelmény, ennek érdekében a 30 x 30 cm-nél nagyobb méretű lapok esetén, a kétoldalas kenéses eljárás alkalmazása előírt. Ez az eljárás a kisebb lapoknál is javasolt.30 x 30 cm-nél nagyobb méretű lapok esetén, figyelembe véve a burkolóanyagot és az alapfelület különleges elhelyezkedését és annak minőségét, felmerülhet az erre a célra megfelelő biztonsági mechanikai rögzítés (pl.: acélhorgonyos rögzítés) szükségessége az alapfelülethez.

Nagy formátumú lapok:
A 60 cm-nél nagyobb oldalhosszúságú burkolólapokat nagy formátumú lapokként definiáljuk. Szükséges például az alapfelület szilárdsága, a kétoldalas kenés. A lapkiosztást alaposabban kell tervezni.

Vékony lapok:
Az 5 mm-nél nem vastagabb burkolólapokat vékony lapnak definiáljuk. A vékony lap kis vastagsága miatti további előírások: kis rétegvastagságban (a kiválasztott fugázóanyag megengedett minimális mélysége 5 mm vagy annál kisebb) felhordható fugakitöltő anyag használata. A gyártók által előírt speciális előírások a dilatációs- és aljzatdilatációra vonatkozóan. A vékony burkolólapok lerakásakor különleges felhasználási módok is előírhatók, pl. a túlcsorduló ragasztóanyag eltávolítása a fugákból. 

Burkolás ragasztóval
A legelemibb burkolási technika az egyoldalas kenéses módszer, amikor a burkolandó felületre viszik fel a ragasztót. A kétoldalas kenéses módszerre vagy a folyékonyágyas technikára akkor van szükség, amikor nagy méretű, domború vagy vékony kerámialappal burkolnak. A felhasználás módja is befolyásolja, például jelentős mechanikai igénybevételnél, hő- és nedvességterhelésnél illetve fűtött aljzatok esetében. Az utóbbi technikákkal lehet elérni, hogy a ragasztóréteg tömör legyen, az ágyazatban ne legyenek üregek és egyenetlenségek.
A lapokat burkolás előtt össze kell keverni, mert a megadott tűréshatáron belül lehetnek árnyalatbeli különbségek, és így kevésbé feltűnőek. Bizonyos típusú porózus burkolólapokat vízbe kell meríteni a cementhabarcs ágyazatba fektetés előtt, azért hogy ne szívja fel az ágyazatban lévő vizet. Ez az ágyazat a helyszínen készül betonkeverőben, a tervben megadott adagolásnak megfelelően. Ezután egy kontaktréteg felhordása következik, ami lehet szórt vagy cementpép. Erre rakják rá a burkolólapokat. Szórással végzett burkolás esetén a burkolatot vizezni is kell, ez szükséges a kötéshez és szilárduláshoz. Ragasztóval történő burkolás előtt minden felhasználásra váró anyag jellemzőit figyelembe kell venni, a gyártó által kibocsátott termékismertetőt és műszaki leírást át kell tanulmányozni. A ragasztót megfelelő méretű fogazott glettvassal kell felvinni a felületre. Ha a lap hátlapmintázata erősen tagolt, szükséges a bemélyedések kitöltése ragasztóval. A fuga egyenletessége miatt távtartókat alkalmazzunk. A kereszteket a lapok lerakásakor kell elhelyezni, és a fugázás előtt el kell távolítani. 

A fugázó anyagok előkészítése és felhordása
A burkolólapok lerakása után, a gyártó által kibocsátott termékismertetőben meghatározott idő elteltével kezdhető meg. A kitöltésre váró fugáknak üresnek és szabadnak kell lennie. A fugázással egy időben kell megtisztítani a fugázóanyag maradékaitól, úgy hogy a felület tiszta legyen. 

Mozgási/dilettációs hézagok kialakítása
A helyszínen létrehozott aljzatdilettációk folytatódnak az ágyazatban és a burkolaton is. A hézagokat szabadon hagyva meg kell szabadítani a törmeléktől. Összenyomható háttérkitöltő és rugalmas hézagkitöltő anyagot kell alkalmazni. Előregyártott dilettációs profil esetén a gyártó előírásait kövessük. 

Takarítás és tisztítás
A burkolónak tiszta burkolatot kell átadnia. Ez alatt értendő a burkolólapok felülete, a fugák felülete, a dilettációs hézagok felülete, a profilok felülete. Minden burkolóanyagot el kell távolítani. A tisztítás megkezdésénél egy kevésbé feltűnő helyen kis felületen próbát kell végezni. A fluorsavat vagy annak származékait tartalmazó tisztítószerek igen agresszívak a szilikáttal és származékaival szemben, ezért nem használhatóak a kerámiaburkolatok tisztítására. A munkálatok után és az átadás között a burkolatot védeni kell, a területen várható más szakemberek jelenléte is pl. festők, villanyszerelők. A burkolatot le kell fedni kartonnal vagy műanyagfóliával. 

Ha már úgy érzi, hogy meg tudná csinálni a hidegburkolást akár önerőből is, nem nagy ördöngösség, akkor felhívjuk a figyelmét, hogy ez a leírás a teljes részletesség igénye nélkül készült, nagyon sok olyan egyedi tényező befolyásolja a munkát, amit szakmai hozzáértést igényel. Esztétikai és lakberendezési területen viszont szabad kezet adnak a szakemberek! 

KIHAGYHATATLAN AJÁNLAT!

Látta már hidegburkolási csomagjainkat?

Szeretne elsőként értesülni legújabb ajánlatainkról? Íratkozzon fel hírlevelünkre!