Ki az a statikus és miért jó, ha kikérjük a véleményét?

Ki kicsoda az építkezések világában? IV.

Mikor építkezésre adjuk a fejünket, egész biztosan együtt fogunk dolgozni egy építésszel és nagy valószínűséggel egy statikussal is. Ezúttal az ő munkáját vesszünk jobban górcső alá.

Mihez is kell a statikus pontosan?
Röviden leegyszerűsítve, ahhoz, hogy a házunk biztonságosan megálljon. Az elbagatelizált viccet félretéve a statikusnak nagyon is komoly feladata van. A statikus egy nagyon jól szakképzett mérnök, aki kiszámítja azokat az erőhatásokat, aminek ellen kell állnia egy háznak, hogy a falak ne süllyedjenek meg, a födém biztosan tartsa az emeletet vagy a tetőszerkezetet, hogy az oszlopok, tartópillérek a megfelelő helyen vannak és biztonságosan látják el feladatukat.
Ő készíti el az úgynevezett statikai tervet, amely mindenre kiterjed.

Ahhoz, hogy új házat építhessünk mindenképp szükség van az ő munkájára, hiszen a 312/2012. (XI. 8.) kormányrendelet meghatározza, hogy a műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell ezt a dokumentumot is. 

Miben lehet még a segítségünkre?
Ha nagyobb felújításba kezdünk, ami a hidegburkolat és a beépített konyhaszekrényen cseréjénél nagyobb volumenű, de még nem vonz hatósági bejelentési kötelezettséget magával, a statikus szakvéleménye akkor sem árthat. 

Amikor pedig olyan módosításba kezdünk, ami a tartószerkezetet érinti, akkor ismét a statikussal fogunk találkozni. Ide tartoznak azok a változtatások, amikor főfalba szeretnénk nyílást vágni, esetleg új nyílászárót szeretnénk vagy akár a komplett tetőteret beépíteni. De a födémet érintő módosítások is ebbe a besorolásba esnek. Ezekhez a módosításokhoz már engedélyre is szükség van és a fent említett törvénykezés keretében mindenképp ki kell kérni a statikus szakvéleményét is. Ezt nevezik engedélyezési tervdokumentációnak. 

Ha nem építkezünk és felújítást sem tervezünk, csak használt ingatlant vásárolunk, szintén sok időt és fejfájást spórolhatunk magunknak azzal, ha kikérjük a statikus szakvéleményét. Ilyenkor szakvéleményt kapunk, melynek segítségével meggyőzödhetünk, hogy a leendő ingatlanunk stabil lábakon fog állni akár az idők végezetéig.

Végül, de nem utolsó sorban káresemény után is fordulhatunk a statikushoz, aki az esetleges vízkár vagy földmozgás következtében keletkezett károkat, repedéseket is felül tudja vizsgálni és szakszerűen eldönteni, hogy biztonságosan lakható-e az ingatlanunk.

Bízunk benne, hogy ezzel a bejegyzéssel segítettünk ismét kicsit eligazodni az építkezések és kivitelezések útvesztőjében.
Amennyiben a kötelező körökön túl van és már a gyakorlati megvalósításon töri a fejét, akkor ránk mindenben számíthat a költséghatékony tervezéstől kezdve egészen az ütemezett szállításig.

Szeretne elsőként értesülni legújabb ajánlatainkról? Íratkozzon fel hírlevelünkre!