A műszaki ellenőr a felelős műszaki vezető és az építésfelügyelő triumvirátusa

Ki kicsoda az építkezések világában? II.

Amikor építkezésbe kezdünk már a legelején tisztában kell lennünk vele, hogy rengeteg szakemberrel fogunk találkozni, hiszen a különböző munkafolyamatok eltérő szakértelmet és jogi kötelezettségeket igényelnek. Az iparosokon túl építésszel, statikussal, földmérővel, műszaki ellenőrrel és felelős műszaki vezetővel is együtt fogunk dolgozni.

A fenti a szakemberek közül ki kell emelni két olyan kulcsfigurát, akiknek közreműködése és jelenléte elengedhetetlen ingatlanunk elkészítésekor. Ezek a pedig a felelős műszaki vezető (FVM) és a műszaki ellenőr. Hatósági ellenőrzést azonban bármikor kaphatunk, így foglalkozunk az építésfelügyelővel és feladataival is. Ez a triumvirátus az építkezés során más-más fél érdekeit képviseli, de jobb idejekorán letisztázni a szerepköröket, szóval vágjunk is bele!

A felelős műszaki vezető  

A felelős műszaki vezető a kivitelezőt képviseli, ő az, aki az építési területen folyó, a szerződésben vállat építési munkát irányítja. Alkalmazása kötelező, a kivitelező szerződéses viszonyban áll vele vagy kivitelezést végző vállalkozás tagja, alkalmazottja.

Fontos, hogy a felelős műszaki vezető nem azonos az építésvezetővel. Az FVM foglalkoztatását jogszabály határozza meg, a munkakör gyakorlása hatósági engedélyhez kötött, míg az építésvezetőé nem. Ebből kifolyólag felelősségük is eltérő. 

Mi a felelős műszaki vezető feladata?  

Ő az, aki betartatja a hatályos jogszabályokat, munkavédelmi, tűzvédelmi előírásokat, valamint, ha kérjük akkor ő vezeti az építési e-naplónkat. Amennyiben nem egyértelmű, hogy az építésvezető feladata a dolgozók koordinálása, úgy az FMV felelős az építkezésen felvonuló szakemberek és iparos csapatok logisztikájáért, ő szervezi meg a munkafolyamatokat és felügyeli, hogy szakszerűen legyenek elvégezve. Végezetül ő állítja ki a felelős műszaki vezetői nyilatkozatot, amely a használatbavételi eljárás lebonyolításához elengedhetetlen. 

Mi nem a felelős műszaki vezető feladata?

A felelős műszaki vezetőnek jogilag nem feladata, hogy a megrendelőnek elszámoljon, mivel ő a kivitelezővel áll szerződéses viszonyban. A felelős műszaki vezető az általa vezetett építkezésen nem vállalhat műszaki ellenőri munkát.  

 

A műszaki ellenőr

Sokan nem is tudják, hogy van lehetőségük műszaki ellenőrrel együttműködni. Ő az, aki az építtető érdekeit képviseli, munkájával segítséget nyújt a szerződések átvilágításához és a pontos hatósági ügyintézéshez. Folyamatos jelenlétével figyelemmel kíséri az építkezés szakszerű és az építtető igényeinek megfelelő alakulását, de már a tervezési szakaszban is támaszkodhatunk rá. 

Alkalmazása csak speciális esetekben kötelező. (Ha az e-naplón belül több főnapló van, ha érintett az építkezésben fedezetkezelő, közbeszerzési vagy örökségvédelmi projekteknél, illetve nemzetgazdaságilag kiemelt projektnél).

Bár alkalmazása nem minden esetben kötelező, mégis érdemes felfogadni, hiszen hosszú távon rengeteg fejfájástól kímélhet meg bennünket.

Mi a műszaki ellenőr feladata?  

Első sorban az, hogy felügyeletével megelőzze az esetleges hibákat és hiányosságokat, amennyiben pedig problémát talál akkor intézkedjen, hogy mihamarabb kijavítsák azokat. Szintén ő ellenőrzi, hogy a hatósági előírásoknak és a szerződésben foglaltaknak is megfelel-e az elvégzett munka. A határidők betartatása is az ő feladatkörük része. Amennyiben vezettetünk építési naplót az esetleges hibákat is ő jelzi, ha pedig bármilyen oknál fogva változás szükséges, úgy javaslatot tesz azokra. Ellenőrzései során különös tekintettel van azokra a részekre, amelyeket az építkezés későbbi szakaszában eltakarnak, vagy beépítenek. Adminisztrációs kötelezettsége, hogy bekérje a kivitelező(k) felelős műszaki vezetőjének nyilatkozatát, amely a használatbavételi engedély kikérésekor szükséges. 

Mi nem a feladata?

A műszaki ellenőrnek az általa ellenőrzött építkezésen szakértői, kivitelezői és anyagbeszállítói tevékenységet végeznie tilos.

 

Az építésfelügyelő

Az építésfelügyelő a hatóságokat képviseli, építőipari felsőfokú végzettséggel és államigazgatásban való jártassággal egyaránt rendelkezik.

Mi az építésfelügyelő feladata?

Ő ellenőrzi, hogy az építkezések során a kormány kivitelezéssel kapcsolatos rendeleteit betartsák.

Hogyan zajlik az építésfelügyeleti ellenőrzés?

Ellenőrzi, hogy az építkezés a kiviteli tervben foglaltak szerint zajlik-e, ha pedig bármilyen hiányosságot vagy eltérést észrevesz, akkor jelzi azokat. Kisebb hiányosságok esetén van lehetőség hiánypótlásra. Az ellenőrzés végén a helyszínen jegyzőkönyvet készítenek, amelybe bekerülnek az esetleges hiánypótlási felszólítások határidőkkel, komolyabb problémák esetén pedig a pénzbírságról szóló rendelkezés is. A legsúlyosabb esetben az építésfelügyelőnek jogában áll az építkezést leállítani. 

Mit kell tudni az esetleges bírságról?

A kiszabott bírság nem mindig az építtetőt terheli, hanem azt, aki adott témában felelős, legyen az a felelős műszaki vezető a műszaki ellenőr vagy a kivitelező. Alapdokumentum hiányakor (például házrész kiviteli tervének hiányában) az építtető, a felelős műszaki vezető, a műszaki ellenőr és a kivitelező is kaphat bírságot.

Zárásként fontos leszögezni, hogy mind a műszaki ellenőr, mind a felelős műszaki vezető, de még az építészek is csak akkor jogosult szakmagyakorlásra, ha érvényes névjegyzéki nyilvántartási számmal rendelkeznek. A névjegyzéket az illetékes építész és mérnöki kamara tartja nyilván. Fontos, hogy nyilvántartási szám hiányában ne alkalmazzunk senkit. Ennek a Magyar Mérnöki Kamara honlapján tudunk utánanézni: mmk.hu

 

Reméljük, hogy bejegyzésünkkel segítettünk jobban eligazodni az építkezések világában és egy esetleges építésfelügyeleti ellenőrzés nem okoz fejfájást, mivel a megfelelő tudású és felkészültségű szakemberek dolgoznak ingatlanján. 

Szeretne elsőként értesülni legújabb ajánlatainkról? Íratkozzon fel hírlevelünkre!